Złoto jest w dzisiejszych, niestabilnych czasach doskonałym sposobem na gromadzenie i przechowywanie majątku. Cieszy się jednak nie tylko dużą popularnością wśród inwestorów, ale również złodziei, dlatego też kluczową kwestią dla wszystkich jego posiadaczy powinno być bezpieczne gromadzenie kruszcu. Gdzie przechowywać złoto? Sprawdźmy wszystkie dostępne i najpopularniejsze metody!
Sprawdź, gdzie przechowywać złoto
To, jak i gdzie przechowywać złoto, zależy przede wszystkim od ilości posiadanych monet i sztabek oraz indywidualnych preferencji. I to właśnie pod tym kątem należy rozpatrywać dostępne możliwości. Dla przykładu – posiadając niewielkie ilości złota, nie warto przechowywać go w skrytce bankowej, ponieważ wiązać się to będzie z dużym kosztem i, co za tym idzie, niską stopą zwrotu z inwestycji. Analogicznie, w przypadku dysponowania dużą liczbą sztabek, trzymanie go pod łóżkiem albo zakopanie w przydomowym ogrodzie może nie być bezpieczne i stanowić prawdziwy magnez na złodzieja.
Jakie zatem są najlepsze sposoby na przechowywanie złota i gdzie warto je umieścić w konkretnych przypadkach? Sprawdźmy!
Skrytka bankowa
Omawianie sposobów i miejsc, gdzie przechowywać złoto, warto rozpocząć od tej najpopularniejszej, czyli skrytki w banku. Jest to rozwiązanie uważane za jedno z najbezpieczniejszych – istnieje bowiem niemal zerowe prawdopodobieństwo tego, że nasze sztabki czy monety padną łupem złodziei. Współczesne banki wyposażone są w doskonałe systemy zabezpieczeń oraz całodobowy monitoring, który eliminuje ryzyko skutecznego napadu i obrabowania naszej skrytki. Jest ona przymocowana do ściany, a dostęp do niej mają wyłącznie najemcy oraz osoby do tego upoważnione.
Czy w takim razie jest to miejsce idealne i najlepsza odpowiedź na pytanie „gdzie przechowywać złoto”? Nie do końca. Po pierwsze – istnieje bardzo niewielka liczba oddziałów bankowych, które oferują przechowywanie złota, więc istnieje ryzyko tego, że w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nie będzie dostępna żadna skrytka bankowa. Po drugie – skromna oferta ma przełożenie na ceny, które mogą być dość wysokie, co skutecznie odstrasza właścicieli złota. Roczny koszt wynajmu skrytki to wydatek rzędu kilkuset złotych, dlatego też jego przechowywanie w banku zaleca się wyłącznie tym osobom, które posiadają duże ilości kruszcu. I w końcu po trzecie – wielu inwestorów uważa, że przechowywanie złota w banku uzależnia ich od instytucji finansowej. I choć teoretycznie właściciele złota nie powinni obawiać się niekorzystnych decyzji rządów czy banku centralnego, istnieją pewne zagrożenia. Najlepszym i najczęściej przytaczanym przykładem jest tutaj cypryjski kryzys finansowy z 2008 roku, który doprowadził do tego, że na obywateli posiadających depozyty powyżej 100 tysięcy euro nałożony został nowy podatek.
Skarbiec producenta lub dealera
Alternatywą dla skrytek bankowych pozostają wciąż skarbce, którymi dysponują sprzedawcy i producenci złota. W większości przypadków również one posiadają doskonałe zabezpieczenia i pozwalają na przechowywanie majątku w niższych cenach, które zwykle uzależnione są od wagi posiadanego kruszcu. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że inwestor uniezależnia się od decyzji rządów, banku centralnego czy poszczególnych instytucji finansowych.
Niestety, również w tym wypadku istnieje pewne zagrożenie. Firma, z której usługi skorzystaliśmy, może bowiem zbankrutować, co wiąże się z ryzykiem utraty części, a nawet całości zgromadzonego majątku. Dlatego też w przypadku wyboru tej metody warto stawiać wyłącznie na sprawdzone, istniejące od wielu lat podmioty.
Prywatny sejf
Gdzie przechowywać złoto poza bankowymi i firmowymi skarbcami? Wielu inwestorów decyduje się na najtańszą i – w ich mniemaniu – stanowiącą najmniejsze zagrożenie opcję, a więc gromadzenie złota we własnym domu. W tym wypadku jednak warto zrezygnować z chowania kosztowności w domowych skrytkach czy pod łóżkiem – jest to ogromne ryzyko, ponieważ sprawni i doświadczeni złodzieje z pewnością nie będą mieli problemów z odnalezieniem złota.
Dlatego też, chcąc przechowywać kruszec u siebie, warto zainwestować w sejf. I to nie taki z promocji w supermarkecie, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie on stanowić odpowiedniego zabezpieczenia. O wiele lepiej zainwestować większą kwotę, nawet rzędu kilku tysięcy złotych, i zakupić profesjonalne rozwiązanie, które skutecznie ochroni majątek przed włamywaczami. Chcąc zyskać pewność, że nasze kosztowności są bezpieczne, warto również postawić na dodatkowe systemy alarmowe czy całodobowy monitoring – i to niezależnie od tego, jak duże ilości złota czy innych wartościowych przedmiotów gromadzimy we własnym domu.
Czy można ubezpieczyć złoto przechowywane w domu?
Jak najbardziej i jest to opcja, nad którą zdecydowanie warto się zastanowić. Wtedy zabezpieczymy nasz majątek nie tylko na wypadek kradzieży, ale również zniszczenia kruszcu, np. w wyniku pożaru. Należy jednak wybrać odpowiednie towarzystwo ubezpieczeniowe, które zapewni wysoką kwotę odszkodowania. Wtedy będziemy mogli spać spokojnie.