Czy warto inwestować w złoto w 2021 roku? Jak najbardziej, ponieważ jest to obecnie jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczanie swojego majątku. Chcąc pomóc Ci inwestować skutecznie, postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik, obejmujący 5 złotych zasad zakupu złota. Dzięki temu unikniesz zbędnego ryzyka i zyskasz maksymalne korzyści z poczynionych inwestycji. Zapraszamy!

Zasada 1 – Złoto to bezpieczeństwo, a nie szybki zwrot z inwestycji

Możesz oczywiście inwestować w złoto, by skorzystać z okazji do zwrotu z inwestycji. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie w dobie pandemii i kryzysu gospodarczego, kiedy to ceny tego cennego kruszcu są na bardzo wysokim poziomie i ciągle rosną. Jednak najważniejszym celem inwestowania w złoto jest poczucie bezpieczeństwa.

Z czego to wynika? Okazuje się, że złoto, jako jedne z bardzo nielicznych aktywów, utrzymuje siłę nabywczą niezależnie od miejsca i czasu. W całej historii ludzkości tylko srebro może pod tym względem konkurować z najcenniejszym kruszcem, dlatego też inwestowanie w złote monety czy sztabki jest znakomitym pomysłem. To bezpieczna przystań, która ochroni Twój majątek w dobie kryzysu, inflacji czy zmian walutowych, będąc całkowicie niezależne od decyzji banku centralnego czy rządów. Nie bez powodu mówi się, że złoto jest nieśmiertelne.

Dlatego też kupuj je przede wszystkim z myślą o własnym bezpieczeństwie, a nie dla szybkich zwrotów.

Zasada 2 – Inwestuj w złoto 5-15% majątku

W kontekście inwestowania w złoto czy jakiekolwiek inne aktywa warto poznać pojęcia dywersyfikacji portfela. Oznacza ono zróżnicowanie inwestycji i tym samym zredukowanie ryzyka potencjalnych strat. Innymi słowy – warto posiadać kilka różnych inwestycji, aby czerpać z nich maksymalne zyski.

Jak inwestować w złoto? Eksperci zalecają, aby nie stanowiło ono więcej, niż 15% wszystkich posiadanych przez Ciebie aktywów. Oczywiście to, ile złota zakupisz, zależne będzie od Twoich możliwości finansowych i sytuacji życiowej – pamiętaj, że choć jest to bezpieczna przystań, tak jak w przypadku każdej inwestycji warto kupować je z rozwagą.

Zasada 3 – Kupując złoto, korzystaj ze sprawdzonego źródła

Inwestowanie w złoto, jak wspomnieliśmy wyżej, powinno być rozważne i dobrze przemyślane. Kluczem do sukcesu jest tutaj przede wszystkim kupowanie złotych monet lub sztabek u sprawdzonego źródła. Na spotprice.pl publikujemy aktualne oferty wyłącznie rzetelnych dealerów. Dzięki temu zyskujesz wgląd w pełen obraz rynku złota w Polsce.
Jako cenieni na rynku specjaliści posiadający wieloletnie doświadczenie, pragniemy dostarczać Ci najlepsze oferty i zapewniać pełne wsparcie podczas inwestowania w złoto. Zachęcamy więc do zapoznania się z naszą ofertą i obserwowaniem bloga, gdzie znajdziesz aktualne informacje, które pomogą Ci w udanych zakupach.

Zasada 4 – Kupuj fizyczne złoto

Jakie złoto kupować? Tylko takie, które możesz dotknąć, a więc złote monety i sztabki. Istnieje oczywiście coś takiego, jak „papierowe złoto”, czyli różnego rodzaju instrumenty finansowe, które dają inwestorowi ekspozycję na cenę złota. Niestety, nie stanowi ono substytutu prawdziwego kruszcu i nie zyskasz dzięki niemu takiego poziomu kontroli, jak w przypadku inwestowania w monety czy sztabki. A dodatkowo narazisz się na ryzyko niepowodzenia i… opodatkowanie.

Zasada 5 – Korzystaj z efektu „średniej ceny”

Wielu inwestorów, zastanawiających się jak inwestować w złoto, zadaje sobie pytanie: jaką kwotę przeznaczyć na zakup kruszcu? Doświadczeni inwestorzy korzystają z tzw. efektu „średniej ceny”, a więc za każdym razem, gdy kupują złoto, przeznaczają na to mniej więcej taką samą kwotę – niezależnie od aktualnych cen. Jak pokazuje praktyka, wychodzą na tym o wiele lepiej i osiągają lepsze rezultaty w dłuższej perspektywie, niż osoby, które nagle inwestują bardzo duże kwoty (np. w przypadku spadku cen złota).

Pamiętaj – nawet jeżeli do Twojej dyspozycji jest stosunkowo niewielki budżet, zacznij inwestować w złoto. To gwarancja Twojego bezpieczeństwa nawet w najtrudniejszych czasach.

Co lepsze – złote monety czy sztabki?

Wiesz już, czy warto inwestować w złoto i jakie są najważniejsze zasady z tym związane. Warto jednak powiedzieć również nieco więcej o tym, czy lepiej kupować złote monety, czy też sztabki, bo to również spędza sen z powiek wielu inwestorom. Prawda jest natomiast taka, że wybór jest kwestią indywidualną.

Wiele osób inwestujących w złote monety, docenia ich różnorodność. Warto wiedzieć, że z czasem mogą one stać się monetami kolekcjonerskimi, co będzie oznaczało dodatkowy wzrost ich wartości. Z kolei sztabki często kupują te osoby, które pragną bezpośrednio inwestować w złoto, co wiążę się z niższym progiem wejścia w inwestycję.

Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujesz, postaw na aktualne ceny i bezpieczeństwo, które zapewniamy Ci na spotprice.pl. Sprawdź naszą ofertę i podejmij jedyną słuszną decyzję o zainwestowaniu w złoto!