Złoto stanowi obecnie jedną z najpopularniejszych i, co najważniejsze, najbezpieczniejszych form inwestycji. Niezależne od instytucji finansowych i rządów, pozwoli Ci skutecznie zabezpieczyć swój majątek. Jednak przed jego zakupem warto zastanowić się na tym, czy lepiej wybrać złote monety, czy sztabki. W tym artykule pomożemy Ci odpowiedzieć na to pytanie i tym samym umożliwić skuteczne inwestowanie!

Czym jest złoto inwestycyjne?

Zanim jednak przejdziemy do charakterystyki i porównania złotych sztabek i monet, odpowiedzmy sobie na pytanie: czym tak naprawdę jest złoto inwestycyjne? Wiedza ta pozwoli Ci kupować bezpiecznie i da pewność tego, że Twoja inwestycja jest w stu procentach trafiona.

Wszelkie wytyczne dotyczące tej tematyki znajdują się w Ustawie o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nią, złoto inwestycyjne to:

• sztabki wykonane ze złota próby 995 lub wyższej;
• monety wykonane ze złota próby 900 lub wyższej, które zostały wyprodukowane po 1800 roku i posiadają status legalnego środka płatniczego.

Złoto inwestycyjne w formie monet nazywane jest monetami bulionowymi i, podobnie jak sztabki, może ono stanowić doskonałe zabezpieczenie Twojego majątku.

Gdzie kupować złote monety i sztabki? Oczywiście u sprawdzonego źródła. Na spotprice.pl znajdziesz złoto inwestycyjne w aktualnych cenach i zyskasz bezpieczeństwo zakupów. Sprawdź naszą ofertę i zadbaj o swój majątek w dobie inflacji i kryzysu gospodarczego.

Sztabki złota

Czas przejść do meritum i odpowiedzieć na pytanie: złote sztabki czy monety? Na początek porównamy obie formy kruszcu, co ułatwi Ci podjęcie ostatecznej decyzji.

Sztabki złota uznawane są przez wiele osób za najbezpieczniejszą formę lokowania kapitału, która bez względu na sytuację gospodarczą na świecie czy w kraju, nastroje społeczne i decyzje banku centralnego lub rządów będzie stanowiło doskonały sposób na inwestowanie. Większość z nich wytwarzana jest ze złota próby 999,9, a różnić się mogą wagą, ceną i producentem. Podczas ich zakupu warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają tzw. certipack, czyli opakowanie zawierające sztabkę oraz certyfikat potwierdzający jej autentyczność.

Co przemawia za inwestowaniem w sztabki złota? Jest to rozwiązanie polecane przede wszystkim tym osobom, które pragną inwestować bezpośrednio w złoto i chcą mieć bardzo duży wybór, jeżeli chodzi o ilość dostępnych rozwiązań. Oferta na sztabki jest bowiem bardzo szeroka i to od Ciebie zależy, na jaką wagę, formę czy kształt postawisz. Według specjalistów lepiej jest natomiast inwestować w większe sztabki, ponieważ te mniejsze objęte są zwykle wyższą marżą dealera.
Oprócz dużej dostępności za sztabkami przemawia również fakt, że łatwiej je spieniężyć. Wiąże się to nie tylko z ich dostępnością, ale i większą wiedzą na temat samych sztabek, którymi dysponują inwestorzy. To z kolei przekłada się często na możliwość wynegocjowanie korzystniejszych cen u dealerów.

Czy w takim razie posiadają one same zalety? Niekoniecznie. W przypadku sztabek złota nieco trudniej niż w przypadku monet o weryfikację ich oryginalności. W przypadku kupowania ich w nieznanym i niezweryfikowanym miejscu możesz narazić się na ryzyko zainwestowania w produkt uzupełniony wolframem. Dlatego też po raz kolejny apelujemy o zakup złota inwestycyjnego u legalnego, cenionego źródła.

Złote monety

Jeżeli chodzi o złote monety bulionowe, mają one o wiele krótszą historię niż sztabki. Wiąże się z tym okrojona wiedza inwestorów na ich temat, a co za tym idzie – nieco mniejsza popularność. To sztabki są często traktowane jako jedyny słuszny sposób inwestowania w złoto, co oczywiście nie ma wiele wspólnego z prawdą.

Okazuje się bowiem, że złote monety mogą by równie dobrym, a w niektórych przypadkach nawet lepszym sposobem na zabezpieczenie swojego majątku. Dostępne są w bardzo wielu formach (standardem są monety jednouncjowe i to na nie najłatwiej będzie Ci znaleźć nabywców) i mogą zawierać różne ilości kruszcu oraz posiadać odmienną wagę. Do ich licznych zalet zaliczamy między innymi łatwość transportu i przechowywania – jest to mniej problematyczne niż w przypadku posiadania dużych sztabek złota.

To jednak nie wszystko. Podobnie jak w przypadku sztabek, złote monety wyceniane są adekwatnie do ilości zawartego kruszcu i aktualnego kursu giełdowego, dlatego też są pełnoprawną formą złota inwestycyjnego, na które warto stawiać. Są przy tym o wiele trudniejsze do podrobienia niż sztabki i, w niektórych przypadkach, mogą z czasem stać się monetami kolekcjonerskimi, co będzie miało wpływ na wzrost ich wartości.

Złote monety czy sztabki?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji inwestora. W obu przypadkach inwestujesz bezpośrednio w złoto, a więc najbezpieczniejszy sposób lokowania swoich pieniędzy. Warto zatem sprawdzić ofertę zarówno na złote sztabki, jak również monety i podjąć decyzję zgodnie ze swoimi zapatrywaniami. Bez względu na to, co wybierzesz, pamiętaj o zakupie złota w sprawdzonym miejscu – np. na spotprice.pl.