Złoto rozbudza ludzkie zmysły już od tysięcy lat i dla większości z nas jest synonimem bogactwa oraz dobrobytu. Jeszcze kilkaset, a nawet kilkadziesiąt lat temu rozważania na temat wyczerpania się jego ziemskich złoży należały raczej do fantastyki, jednak dzisiaj – w dobie ogromnego wzrostu popularności kruszcu – kwestia ta jest poruszana coraz częściej. Czy złoto się skończy? I jeżeli tak, to kiedy? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Skąd wzięło się złoto?
Zanim jednak dowiemy się tego, czy złoto się skończy, warto nieco więcej powiedzieć na temat tego, skąd wzięło się ono na naszej planecie. Jak się okazuje, jego zdecydowana większość znajduje się w pobliżu jądra Ziemi, co sprawia, że wydobycie go stamtąd jest praktycznie niemożliwe. Skąd w takim razie to, które pozyskujemy z powierzchni naszej planety? Tutaj dla wielu spora niespodzianka – prawdopodobnie nie pochodzi ono z Ziemi, ale… z kosmosu. Wiele badań naukowych i analiz próbek skalnych wykazało, że ten najcenniejszy z kruszców pojawił się na naszej planecie w wyniku deszczu meteorytów, który miał miejsce 200 milionów lat temu!
Jak więc można się domyślać, jego ilości nie są nieskończone i odpowiedź na pytanie „czy złoto się skończy?” może być tylko jedna – tak. Aby zyskać wiedzę na temat tego, kiedy się to stanie, warto przede wszystkim sprawdzić, ile tak naprawdę złota znajduje się na powierzchni ziemi.
Czy złoto się skończy? To raczej pewne
Wydobycie złota jest wciąż niezwykle popularne i, co najważniejsze, opłacalne. Ile tego najcenniejszego kruszcu wydobyliśmy do tej pory? Różne źródła podają inne wyniki, jednak my przyjmiemy, że około 190 000 ton. Jest to ilość z pozoru bardzo wielka, jednak musimy zdać sobie sprawę z tego, że całe wydobyte złoto świata… zmieściłoby się w zaledwie 34 basenach olimpijskich! Około 31 000 ton złota posiadają banki centralne i organizacje międzynarodowe, zaś 6 718 ton jest w posiadaniu nowojorskiego oddziału Banku Rezerw Federalnych. Warto dodać, że wydobyte złoto występuje nie tylko w formie monet czy sztabek, ale również biżuterii, a nawet w różnego rodzaju sprzętach czy maszynach, do których zbudowania niezbędny okazał się właśnie ten wyjątkowy metal.
Te liczby wciąż jednak niewiele mówią w kontekście tego, czy złoto się skończy. Aby możliwe było udzielenie odpowiedzi na to pytanie, musielibyśmy wiedzieć, ile jeszcze znajduje się go w łatwo dostępnych miejscach, tuż pod powierzchnią Ziemi. Według niektórych źródeł jest to około 50 000 – 60 000 ton, a więc liczba bardzo niewielka, stanowiąca zaledwie 1/31/4 tego, co już zostało wydobyte. Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że aż 1/3 całego złota wydobyto od 1960 roku do dzisiaj, daje to pewien powód do niepokoju. Mówi się coraz głośniej, że złoto może skończyć się jeszcze przed 2100 rokiem, choć niektórzy specjaliści mówią nawet o 2040 roku (inni, co wydaje się być bardziej prawdopodobną wersją, wspominają o 2070 roku).
Oczywiście pojawia się wiele głosów na temat sięgnięcia głębiej i rozpoczęcia wydobywania złota z dotąd niedostępnych fragmentów skorupy ziemskiej. Niestety jest to z jednej strony bardzo trudne, a z drugiej może okazać się nieopłacalne. Podobnie jakw przypadku wydobycia kruszcu z oceanów, gdzie może zalegać nawet 20 milionach ton rozpuszczonego złota!
Pocieszający jest fakt, że to wydobyte już złoto jest niezwykle trwałe i bardzo trudno je zniszczyć, więc można założyć, że większość z tych niemal 200 000 ton pozostanie z nami do końca świata. Warto więc poważnie zastanowić się nad zainwestowaniem w złote monety lub sztabki. Tym bardziej, że są one doskonałym sposobem na zabezpieczenie kapitału, a ich ceny rosną w dobie kryzysu gospodarczego.
Wnioski i prognoza na przyszłość
Wniosek jest jeden – złoto prędzej czy później skończy się i jego wydobycie w pewnym momencie okaże się niemożliwe. Chyba, że rozwój technologiczny przyspieszy na tyle, że człowiek będzie w stanie dokopać się do głębszych warstw ziemi albo… wyruszyć w przestrzeń kosmiczną, gdzie złota z pewnością nie brakuje. Oczywiście zakończenie przemysłowego wydobycia złota będzie korzystne dla jego obecnych posiadaczy – spowoduje to, że wartość tego kruszcu prawdopodobnie wzrośnie i stanie się on jeszcze bardziej ekskluzywny niż wcześniej.
Warto więc już teraz rozpocząć inwestowanie, by za kilkadziesiąt lat mieć możliwość znacznego wzbogacenia się! My polecamy do tego stronę spotprice.pl – jest do doskonałe źródło, gdzie zaopatrzysz się w certyfikowane monety oraz sztabki (nie tylko złote, ale również srebrne).
Czy jest alternatywa dla złota?
Co w sytuacji, gdy wydobycie złote w większych ilościach nie będzie już możliwe? Pozostanie inwestowanie w to, które pozyskaliśmy wcześniej albo znalezienie alternatyw. Najciekawszą wydaje się być srebro, którego w skorupie ziemskiej jest nawet 17 razy więcej niż złota. O ile więc możemy stwierdzić, że złoto skończy się do 2100 roku, o tyle w przypadku srebra będzie zupełnie inaczej – prawdopodobnie jego wydobycie będzie trwało jeszcze wiele lat później.