Złoto od dawien dawna rozpala zmysły i traktowane jest jako symbol bogactwa oraz luksusu. Człowiek pożąda go niemal od zawsze i choć w obecnych czasach pieniądze są najpowszechniejszym środkiem płatniczym, to ten najcenniejszy kruszec wciąż rozbudza wyobraźnię. I co najważniejsze – służy jako sposób na inwestycję oraz lokowanie kapitału. W tym artykule dowiesz się, czy złoto jako forma oszczędzania to dobre rozwiązanie i dlaczego warto na nie postawić.

Złoto jako forma oszczędzania, a nie środek płatniczy

Przez setki lat królewski kruszec służył jako środek płatniczy. Dopiero w 1971 roku, kiedy to amerykański prezydent Richard Nixon zdecydował o odłączeniu dolara od złota, przestało ono pełnić rolę pieniądza. Nie doprowadziło to jednak do końca jego popularności. Wręcz przeciwnie – ceny złota zaczęły rosnąć i stało się ono znakomitym sposobem na zabezpieczanie swojego kapitału. Z czego to wynika?

Złoto jako forma oszczędności to bardzo dobre rozwiązanie – i to z kilku powodów. Tym najważniejszym jest uniezależnienie go od dolara, dzięki czemu stało się odporne na inflację.

W praktyce oznacza to, że w przypadku zwiększania podaży pieniądza, które ma miejsce w przypadku drukowania jego większych ilości przez bank centralny, ceny złota rosną. Zasada jest tutaj zawsze taka sama – pieniądz słabnie, a złoto się umacnia. Ma to ogromne znaczenie dla naszych oszczędności, ponieważ niezależnie od tego, czy światu zagląda w oczy ogromna inflacja, za nasze złoto niemal zawsze zakupimy tylko samo bochenków chleba. W przeciwieństwie do pieniędzy, które, gromadzone na lokacie, tracą na wartości. Inflacja to jednak nie wszystko.

Inwestowanie w złoto to dobry pomysł, ponieważ jest ono odporne także na różnego rodzaju kryzysy gospodarcze, wojny czy epidemie.

Najlepszym dowodem na to jest pandemia koronawirusa, która zmieniła znany nam dotychczas świat o 180 stopni. Zmieniła wiele, oprócz pozycji złota – udowodniła, że w dobie kryzysu kruszec ten jest nie tylko bezpiecznym sposobem na oszczędzanie, ale również rośnie w siłę. Wystarczy wspomnieć o rekordowych cenach złota, które miały miejsce w szczycie pandemii.

Oczywiście warto wziąć pod uwagę to, że ceny złota mogą wahać się w zależności od tego, co dzieje się na świecie. Nigdy jednak nie spadają poniżej pewnego poziomu, dlatego też kruszec ten traktowany jest jako „bezpieczna przystań dla oszczędności”. Inwestowanie w złoto sprawdzi się także w naszym kraju i będzie o wiele bezpieczniejsze niż lokowanie kapitału np. w akcje giełdowe.

Do najważniejszych zalet złota jako formy oszczędzania zaliczamy więc:
• odporność na inflację, działania banku centralnego i różnego rodzaju kryzysy gospodarcze;
• niezależność posiadanych oszczędności, których nie trzeba przechowywać w banku;
• stabilność cen złota oraz ich wzrost w sytuacjach kryzysowych;
• brak konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy, by skutecznie w nie inwestować;
• trwałość złota, które jest niezwykle odporne na różnego rodzaju urazy mechaniczne;
• łatwość przechowywania i transportowania złota – wystarczy zakupić sejf, aby zadbać o jego bezpieczeństwo nawet we własnym domu.

Czy złoto jako forma oszczędności ma jakieś wady?

Tą najistotniejszą jest fakt, że złoto nie zapewni szybkiego zysku – zwykle jest inwestycją długoterminową.
Nie zawsze również jego zakup jest opłacalny i zwykle warto inwestować w nie wtedy, gdy sytuacja gospodarcza jest stabilna, a jego ceny niskie.

Chyba, że – tak jak ma to miejsce w dobie pandemii koronawirusa – wartość kruszcu rośnie podczas kolejnych wzrostów liczby zakażeń. Niektórzy za problem uznają konieczność samodzielnego wyboru metody przechowywania złota – część osób sądzi, że trzymanie go w domu nie jest bezpieczne, a za skorzystanie np. ze skrytki bankowej należy zapłacić.

Ile złota warto zakupić?

Specjaliści uważają, że chcąc traktować złoto jako formę oszczędności i mieć pewność, że inwestycja w nie przyniesie korzyść, nie warto kupować go za całe swoje oszczędności. Tak jak w przypadku inwestowania w inne dobra, również tutaj warto dywersyfikować swój kapitał, a część oszczędności pozostawić na krótkoterminowe cele, takie jak wakacje czy planowany remont.

Oczywiście to, ile złota zakupisz pod oszczędności, jest kwestią indywidualną – zależy przede wszystkim od tego, jakim kapitałem dysponujesz i jakie są twoje cele krótko oraz długoterminowe. Warto dokładnie zastanowić się nad tą kwestią, by w ostatecznym rozrachunku móc cieszyć się bezpieczeństwem własnego kapitału.

Gdzie kupić złoto?

Jeżeli chcesz potraktować złoto jako formę oszczędzania, powinieneś zakupić kruszec o najwyższej możliwej jakości. Musi być przede wszystkim certyfikowane i posiadać odpowiednią próbę, dlatego też polecamy sprawdzone źródła, takie jak spotprice.pl. Znajdziesz tutaj wyłącznie wysokiej jakości złoto od sprawdzonych dostawców, które posłuży Ci zarówno jako sposób na inwestycję, jak i oszczędności.
Polecamy nie tylko sztabki złota, ale również złote monety bulionowe – z czasem mogą nabrać dodatkowej wartości kolekcjonerskiej. Duży wybór dostępnych rozwiązań pozwoli Ci dobrze ulokować swoje pieniądze i zabezpieczyć własną przyszłość.