Inwestowanie w złoto to dzisiaj znakomity pomysł i sposób na zabezpieczenie swojego kapitału. Oprócz sztabek złota szczególną popularnością cieszą się monety bulionowe – wielu specjalistów sądzi, że ich zakup może być niezwykle korzystny również ze względu na rosnącą z czasem wartość kolekcjonerską. I choć ich wybór jest bardzo duży, istnieje 5 zdecydowanie najpopularniejszych złotych monet bulionowych, które możemy określić mianem kultowych.

5 najpopularniejszych złotych monet

Wymienione niżej złote monety bulionowe stanowią około 80 procent całego rynku, a inwestycja w nie wydaje się być dobrym pomysłem – niezależnie od sytuacji gospodarczej czy indywidualnych zapatrywań. Oto 5 najpopularniejszych złotych monet, które od lat stanowią uzupełnienie kolekcji największych miłośników królewskiego kruszcu!

Krugerrand

Każde tego typu zestawienie powinno rozpoczynać się od najbardziej znanych i cenionych rozwiązań, dlatego też nie powinna dziwić tutaj obecność najpopularniejszej złotej monety, jaką jest Krugerrand. Po raz pierwszy została wybita w 1967 roku w RPA i prezentuje z jednej strony wizerunek Paula Krugera, czyli prezydenta Republiki Południowej Afryki w latach 80. i 90. XIX wieku, a z drugiej antylopę springbok, a więc narodowy symbol tego kraju.

Te złote monety bulionowe wybijane są z 22karatowego złota próby 916, a ich dodatkową trwałość i twardość uzyskuje się poprzez niewielki dodatek miedzi. Domieszka ta wpływa także na oryginalność Krugerranda, który od innych złotych monet wyróżnia się nieco ciemniejszą barwą. Jest przy tym bardzo odporny na ścieranie – przechowując go w odpowiednich warunkach, możesz mieć pewność tego, że nawet za kilkadziesiąt lat będzie wciąż prezentował się niezwykle okazale.
Krugerranda bardzo trudno podrobić i polecany jest wszystkim – od początkujących inwestorów po doświadczonych kolekcjonerów.

Kanadyjski Liść Klonowy

Kolejna moneta to wielki powód do dumy Kanadyjczyków. Popularny w tym kraju (i na całym świecie) Maple Leaf prezentuje z jednej strony wizerunek królowej Elżbiety, zaś z drugiej najbardziej charakterystyczny symbol Kanady, czyli liść klonowy. Jest to moneta niezwykle piękna, wybijana od 1979 roku, i powstaje z największej liczby kruszców – poza złotem do jej produkcji stosuje się również srebro, platynę i pallad.
Kanadyjskiemu Liściowi Klonowemu przypisuje się popularyzację złotych monety bulionowych innych niż Krugerrand – powstała ona w wyniku bojkotu przez Kanadyjczyków polityki apartheidu w RPA, a w ślad za tym poszły także inne mennice. Warto dodać, że jest to Maple Leaf wybijany jest przy użyciu niezwykle precyzyjnych matryc, co wpływa na to, że niezwykle trudno go podrobić. Tym wyróżnia się na tle innych złotych monet.

Amerykański Orzeł

A skoro w naszym zestawieniu znalazła się moneta Kanadyjczyków, nie mogło zabrakną również wielkiego dzieła ich sąsiadów – Amerykański Orzeł także jest niezwykle popularny, a jego historia sięga 1985 roku. Na awersie monety znaleźć można Liberty, czyli symbol wolności – kobietę z rozwianymi włosami, która w jednej dłoni trzyma gałązkę oliwną, a w drugiej pochodnię. Rewers to z kolei orzeł unoszący się nad swoim gniazdem, trzymający w dziobie gałązkę oliwną.

American Gold Eagle” wybijany jest ze złota próby 916, czym przypomina Krugerranda. Różni się od niego tym, że zamiast domieszki miedzi dodaje się do niego srebro. To z kolei sprawia, że złota moneta jest twarda i odporna na ścieranie, a jej podrobienie okazuje się niezwykle trudne.

Wiedeńscy Filharmonicy

Jedną z najpopularniejszych złotych monet bulionowych produkuje się również w Europie, a mówiąc konkretniej – w Austrii. Wiedeńscy Filharmonicy to nie tylko moneta kolekcjonerska, ale również środek płatniczy, odpowiadający nominałowi 100 Euro. Bez wątpienia imponuje ona swoją estetyką i szczegółowością – z jednej strony prezentuje słynne na całym świecie organy piszczałkowe z Goldener Saal z wiedeńskiego Musikverein, zaś z drugiej charakterystyczne dla austriackiej filharmonii instrumenty.

I choć moneta jest wykonana ze złota niższej próby niż choćby Krugerrand, wciąż imponuje trwałością i, co bardzo istotne dla wielu kolekcjonerów, niezwykle trudno ją podrobić.

Kangur Australijski

Na sam koniec warto przenieść się do dalekiej Australii, gdzie powstała słynna złota moneta z kangurem, który zastąpił wybijany wcześniej samorodek złota znaleziony niegdyś w tym kraju (ważył rekordowe 97 kilogramów!). Moneta wybijana jest od 1986 roku, a na jej awersie znajduje się popiersie królowej Elżbiety II.

Do najważniejszych cech tej złotej monety bulionowej zaliczamy jej wartość kolekcjonerską, atrakcyjną cenę, a także fabryczne pakowanie w akrylowe kapsle, dzięki czemu jest ona zabezpieczona przed różnego rodzaju uszkodzeniami.

Inwestuj w najpopularniejsze złote monety u sprawdzonego źródła

Jeżeli chcesz zakupić najwyższej jakości złote monety – te, które wymieniliśmy wyżej albo inne – zapraszamy do sprawdzenia oferty sportprice.pl. Znajdziesz tutaj oryginalne monety w różnych wariantach, które staną się Twoim powodem do dumy oraz sposobem na bezpieczną inwestycję. W ofercie także różnego rodzaju sztabki złota.