W dzisiejszych czasach, kiedy to pandemia koronawirusa wywróciła znany nam świat do góry nogami, ceny złota i srebra to temat niezwykle interesujący, którym zaciekawili się nawet mniej doświadczeni inwestorzy. W zeszłym roku mieliśmy do czynienia z historycznymi rekordami, a i obecnie – choć sytuacja nie jest już tak dynamiczna – możemy obserwować wysokie ceny najcenniejszych kruszców. Jak to wyglądało wcześniej? Poznajmy długą historię cen złota w kilku(dziesięciu) zdaniach!

Historia cen złota – zacznijmy od początku…

Historia cen złota sięga odległych czasów – nawet 45 tysięcy lat p.n.e., kiedy to Egipcjanie dostrzegli wartość tego metalu i zaczęli tworzyć z niego biżuterię oraz dobra luksusowe. Z czasem, kiedy to handel wymienny przestawał zdawać egzamin, a kupcy coraz bardziej domagali się standaryzacji metod płacenia za różnego rodzaju towary, złoto stało się środkiem płatniczym. Oczywiście na początku płacono kawałkami kruszcu o różnych rozmiarach i stopniach czystości, a dopiero później do obiegu zaczęły wchodzić wartościowe monety.

Cena złota w tamtym czasie jest dość trudna do oszacowania, jednak prawdopodobnie nie miało one aż tak dużej wartości jak obecnie – wynika to z tego, że było stosunkowo łatwe do wydobycia z kopalnianych warstw geologicznych. Nie zmienia to faktu, że już od Starożytnego Egiptu aż do czasów nowożytnych był to najcenniejszy i najbardziej pożądany z kruszców – uznawany za symbol czystości i królewskości, budził szacunek, a wszędzie tam, gdzie odkrywano jego rudy, wybuchały gorączki złota.

Z czasem złote monety stały się niezwykle popularne w wielu innych miejscach na świecie i coraz częściej uznawano je za środek płatniczy. Z tego też względu ceny złota rosły i stawało się ono z wieku na wiek coraz bardziej wartościowe. Co więcej, kruszec zaczął mieć również istotne znaczenie polityczne i stał się celem wielu władców, którzy byli w stanie bez zastanowienia wywoływać wojny, by tylko zdobywać go jak najwięcej.

Późniejsza historia cen złota

Z czasem pojawiało się coraz więcej głosów, które kwestionowały zasadność płacenia złotem – wielu sceptyków uważało, że wraz z rozwojem technologicznym jego wartość znacząco spadnie, a ludzie o nim zapomną. Oczywiście tak się nie stało, choć w 1971 roku miała miejsce mała rewolucja wywołana przez rząd Stanów Zjednoczonych. Zdecydował się on zrezygnować z systemu bimetalicznego, w wyniku czego waluta amerykańska przestała mieć pokrycie w złocie.

Nie zmieniło to jednak ogólnego postrzegania złota – wciąż jest ono pożądane przez człowieka, a biorąc pod uwagę fakt, że stanowi doskonałe zabezpieczenie majątku, a jego wartość rośnie w czasach kryzysu, wciąż znajduje wielu inwestorów. Najlepiej świadczy o tym historia cen złota od 1973 roku. Jeszcze 5 stycznia tego roku jedna uncja tego cennego kruszcu kosztowała 65 dolarów amerykańskich, by już niecałe 2 lata później osiągnąć cenę 185 dolarów. Bardzo duży wzrost ceny złota miał miejsce na początku 1980 roku, kiedy to jego wartość osiągnęła rekordowe 652,25 dolarów.

Później, przez 25 lat, cena złota utrzymywała się na dość stabilnym poziomie – 300400 dolarów, by zacząć gwałtownie wzrastać po 2006 roku. 17 maja złoto kosztowało już 656,57 dolarów, by w kolejnych miesiącach zaliczać bardzo duży wzrost wartości. Na początku kwietnia 2008 roku ceny złota kształtowały się na poziomie 920 dolarów, by w sierpniu 2011 roku liczyć już 1782,48 dolarów! W późniejszych latach nie dochodziło do sytuacji, w których cena złota spadłaby poniżej 1000 dolarów, co najlepiej świadczy o tym, jak wartościowym kruszcem jest ono dla inwestorów.

Czasy współczesne i przyszłość

Najbardziej aktualna historia cen złota jest niezwykle ciekawa – ze względu na wspomnianą już pandemię koronawirusa poszybowały one w górę w bardzo szybkim tempie. Na tyle, by w sierpniu 2020 roku przekroczyć magiczną granicę 2000 dolarów za uncję, co uznawane jest do dnia dzisiejszego za rekord. Taka sytuacja najlepiej świadczy o tym, że najlepszym czasem na inwestowanie w złoto jest kryzys gospodarczy – jest ono najsilniejsze w momencie problemów ekonomicznych i niepewności, dlatego wielu specjalistów uważa, że nawet teraz kupowanie tego cennego kruszcu jest bardzo dobrym pomysłem.

O ile w marcu 2021 roku cena złota spadła do 1685 dolarów, o tyle już w kwietniu była na poziomie niemal 1800. Jest to efekt kolejnych fal pandemii, z którymi wciąż będzie mierzyła się ludzkość. Jak długo? Tego nie wie nikt.

Zainwestuj w złoto i czuj się bezpiecznie!

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że świat będzie zwalczał kryzys gospodarczy jeszcze kilka lat, dlatego też inwestycja w złoto wydaje się być dobrym pomysłem. Jest to sposób na zabezpieczenie własnego majątku i spokojniejszy sen – szczególnie teraz, gdy inflacja postępuje, a stopy procentowe są niższe niż kiedykolwiek wcześniej.

Pamiętaj jednak, by kupować ten najcenniejszy z kruszców u sprawdzonego źródła. Na spotprice.pl znajdziesz certyfikowane, autentyczne złote monety bulionowe oraz sztabki złota po aktualnych cenach. Zapraszamy do sprawdzenia oferty i dokonania słusznej inwestycji!