Złoto od tysięcy lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem i stanowi wyznacznik bogactwa oraz statusu społecznego. Nic więc dziwnego, że są ludzie, którzy chcą je sfałszować i tym samym zarobić na podrobionym produkcie duże pieniądze. Jeżeli inwestujesz w ten drogocenny kruszec, powinieneś dowiedzieć się jak sprawdzić autentyczność złota – jest na to kilka sposobów, a poniżej znajdziesz wyłącznie te najlepsze.
Jak sprawdzić autentyczność złota? Najlepsze sposoby
Zanim odpowiemy na pytanie zadane w tytule, zastanówmy się, w jaki sposób fałszerze podrabiają złoto. Najczęściej korzystają oni z tombaku – stopu miedzi z cynkiem. Do złudzenia przypomina on drogocenny kruszec, jednak jest niemal bezwartościowy. O ile doświadczony jubiler niemal od razu zauważy różnice między tymi dwoma wyrobami, o tyle początkujący inwestor może mieć z tym problem. Zatem jak sprawdzić autentyczność złota?
Po pierwsze – sprawdzenie próby złota
Jeżeli inwestujesz w sztabki złota, powinieneś przede wszystkim kupować je u legalnych i sprawdzonych źródeł, które cieszą się dobrymi opiniami. Jeżeli mimo to nie jesteś pewien tego, czy produkt jest w stu procentach autentyczny, możesz sprawdzić go po próbie. Najłatwiej jest wtedy, gdy złoto jest 24karatowe (próba 999), ponieważ producenci bardzo dokładnie określają wagę i wymiary pojedynczej sztabki, dzięki czemu łatwo zweryfikować jej autentyczność. Wystarczy wejść na stronę producenta i znaleźć tam dokładne informacje o konkretnym wyrobie, a następnie zmierzyć go suwmiarką i sprawdzić gęstość – do tego ostatniego wystarczy waga i miska z wodą (pozwoli to na przeprowadzenie tzw. próby Archimedesa).
Co więcej, masz możliwość sprawdzenia autentyczności oznaczeń na złocie – wystarczy Ci do tego polska tabela znaków probierczych, którą bez problemu znajdziesz w Internecie.
Po drugie – próba magnesu
Oczywiście istnieją jeszcze inne sposoby na sprawdzenie autentyczności złota – zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia z czystym, 24karatowym kruszcem. Wtedy najlepiej przeprowadzić próbę z magnesem – złoto, jako diamagnetyk, nie powinno na niego zareagować, a wszelkie odstępstwa mogą wskazywać, że jest ono fałszywe.
Warto jednak być w tym wypadku ostrożnym, ponieważ złoto niższej próby może reagować na magnes i wcale nie musi to oznaczać, że zostało podrobione.
Po trzecie – sprawdzenie kolorystyki i dźwięku
Czy da się sprawdzić autentyczność złota „na oko?”. I tak, i nie. Warto przede wszystkim posiadać w tym względzie pewną wiedzę i doświadczenie, choć i to nie musi dawać gwarancji sukcesu. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że złoto jest delikatne i ma charakterystyczny, żółty kolor. To jednak nie wszystko. Prawdziwa sztabka nie powinna ulegać przebarwieniom albo ścieraniu – wszelkie defekty, jakie z czasem się na niej pojawią, mogą oznaczać, że jest podrobiona.
Tutaj jednak pojawia się kolejny problem – wiele wyrobów złotniczych wykonywanych jest przy udziale innych metali, więc czasami pojawianie się przebarwień nie musi oznaczać braku autentyczności złota. Jeżeli nie masz pewności, możesz poradzić się doświadczonego jubilera.
A co z tym dźwiękiem? Teoretycznie można rozpoznać po nim autentyczność złota, choć jest to możliwe tylko w przypadku niezapakowanych sztabek oraz złotych monet. Co więcej, istnieją specjalne aplikacje w telefonie do weryfikowania dźwięku złota, choć ich skuteczność jest tematem sporów.
Po czwarte – CertiPack
CertiPack to specjalne opakowanie wraz z certyfikatem, które potwierdza autentyczność złota – znacząco zmniejsza ono ryzyko tego, że zakupiony przez Ciebie kruszec jest podrobiony. Pamiętaj jednak, że musi być ono zamknięte, a wszelkie oznaki jego wcześniejszego otwarcia mogą świadczyć o braku autentyczności sztabki.
Po piąte – sprawdzenie złotych monet
Jeżeli inwestujesz w złote monety bulionowe, musisz wiedzieć, że posiadają one określone cechy i parametry, które również znajdziesz na stronach producentów. Mowa tutaj przede wszystkim o wadze, średnicy i grubości – jeżeli dokonane przez Ciebie pomiary różnią się choćby o kilka procent od tych wzorcowych, w Twojej głowie mogą pojawić się wątpliwości.
Prawdziwe monety, niewypełnione wolframem, nie wydają również charakterystycznego, głuchego odgłosu po uderzeniu w nie, a do tego są cięższe niż podróbki. Jednak do weryfikacji wyrobu pod tym kątem potrzebna jest wiedza specjalisty, dlatego warto skonsultować się np. z jubilerem.
Nie chcesz ryzykować? Kupuj w sprawdzonych miejscach
Jak więc widzisz, choć istnieją sposoby na sprawdzenie autentyczności złota, wcale nie jest to łatwe. Dlatego też pamiętaj o tym, aby kupować złote monety oraz sztabki u sprawdzonych źródeł – np. z pomocą serwisu spotprice.pl. Dbamy o najwyższą jakość oraz autentyczność oferowanych wyrobów, które posiadają stosowne certyfikaty i w które inwestycja jest zawsze w stu procentach bezpieczna.
Zachęcamy więc do sprawdzenia pełnej oferty i zainwestowania w bardzo zróżnicowane formy kruszcu (zarówno monety, jak i sztabki), który stanie się znakomitym zabezpieczeniem Twojego majątku na lata!