Złoto nazywane jest powszechnie bezpieczną przystaną dla inwestorów. Stanowi bowiem jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczanie swojego majątku, zwłaszcza w czasach kryzysu, kiedy to jego ceny rosną i nie mają na nie wpływu ani sytuacja gospodarcza, ani światowy system bankowy czy monetarny. Jego posiadacze często zadają sobie jednak podstawowe pytanie – gdzie i jak sprzedawać złoto? W tym artykule postaramy się na to odpowiedzieć.

Gdzie sprzedawać złoto?

Do dyspozycji posiadaczy złota są zarówno punkty stacjonarne, jak i działające w Internecie. To, gdzie sprzedasz złoto ma bardzo duże znaczenie – niektóre miejsca zapewnią Ci bowiem lepsze, a inne gorsze warunki transakcji. Dlatego też warto przeanalizować wszystkie dostępne rozwiązania, dzięki czemu uda Ci się odnaleźć to najlepsze dla siebie i najbardziej korzystne z finansowego punktu widzenia.

Lombard lub kantor

Wiele osób, chcących sprzedać złoto, w pierwszej kolejności myśli o lombardach. Szczególnie popularne w latach 90tych, działają również dzisiaj, jednak mogą je rozważyć przede wszystkim osoby, które chcą oddać swoje cenne przedmioty w zastaw, by po krótkim czasie odebrać je za niewiele wyższą kwotę. To dobry sposób na krótkoterminową pożyczkę, ale nie jest to miejsce, gdzie sprzedawanie złota będzie korzystne.

Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na bardzo niskie ceny, jakie są w stanie oferować lombardy. Często kwoty są niższe nawet o kilkadziesiąt procent od wartości rynkowej, dlatego też kierowanie tam swoich kroków w celu sprzedaży złota jest nieopłacalne. Nieco lepiej sytuacja wygląda u jubilera, jednak tutaj również musisz liczyć się z niską, niewartą uwagi ceną. Wynika ona z tego, że zarówno lombard, jak i jubiler będą musiały to złoto sprzedać i, w związku z tym, doliczają odpowiednio wysoką marżę.

Skupy złota, dealerzy metali szlachetnych i mennice

Mówiąc o punktach stacjonarnych, w których możliwa jest sprzedaż złota, nie można zapominać o dealerach metali szlachetnych oraz prywatnych mennicach. Są to firmy, które specjalizują się w handlu złotem i są w stanie odkupić od Ciebie zarówno monety, jak i sztabki. Co najważniejsze dla sprzedających – są one w stanie zapewnić korzystne ceny, a także poczucie bezpieczeństwa zawieranej transakcji. Warto znaleźć skup lub dealera o pozytywnych opiniach, by mieć pewność, że sprzedaż przebiegać będzie bez problemu.

Wady? W punktach stacjonarnych mamy niekiedy do czynienia z mniej korzystnymi ofertami, niż np. w Internecie, a wielu dealerów działa przede wszystkim w dużych miastach. Może być to utrudnienie, polegające na konieczności przejechania określonej liczby kilometrów, aby sprzedać swój cenny kruszec.

Pamiętaj – jeszcze do niedawna pewnym miejscem do sprzedaży złota była Polska Mennica, która jednak nie świadczy już takich usług. Dlatego też warto szukać alternatyw, spośród których najlepszymi wydają się te wymienionej wyżej.

Internet

Jak sprzedać złoto w XXI wieku? Zamiast wybierać punkty stacjonarne, możesz skorzystać z rozwiązania, które obecnie staje się najpopularniejsze, czyli Internetu. Działa w nim bardzo wiele sprawdzonych firm, które oferują korzystne ceny złota i dzięki którym będziesz mieć możliwość sprzedaży zarówno monet kolekcjonerskich, jak również sztabek. Jest to bez wątpienia najwygodniejsza forma, ponieważ wystarczy wysłać złoto pod wskazany adres i odebrać zapłatę. Często sprzedawcy internetowi zapewniają także korzystniejsze oferty niż punkty stacjonarne.

Oczywiście w tym wypadku to, co jest zaletą, może być również wadą. Mowa o wysyłce złota – po oddaniu go kurierowi tracimy kontrolę nad tym, co stanie się z przesyłką na dalszym etapie. Oczywiście serwisy internetowe odpowiednio je zabezpieczają, jednak zawsze pojawia się nutka niepewności. Dlatego apelujemy – zawsze warto znaleźć sprawdzonego dealera internetowego, który cieszy się pozytywnymi opiniami wielu klientów i który zapewnia najlepsze systemy zabezpieczeń. Wtedy będziesz mógł spać spokojnie.

Internet pozwala również sprzedawać złoto na aukcjach internetowych, w tym na najpopularniejszym serwisie tego typu w Polsce, czyli Allegro. Jest to szczególnie interesujące rozwiązanie dla właścicieli złotych monet kolekcjonerskich, które mogą osiągać bardzo wysokie ceny i przewyższać np. ceny sztabek. Możesz wystawić aukcję, na której osoby zainteresowane będą licytować złoto albo z góry wyznaczyć cenę, jaka Cię interesuje i czekać na ofertę. Daje to duże możliwości, dlatego warto rozważyć to rozwiązanie.

Zanim sprzedaż, musisz kupić

Oczywiście temat sprzedaży złota dotyczy wyłącznie ich posiadaczy, a także osób, które myślą o tym, aby zainwestować z ten najcenniejszy kruszec. Warto więc najpierw zakupić go w korzystnej cenie i u legalnego źródła – najkorzystniej jest zrobić to przez Internet, w takim miejscu jak spotprice.pl. Publikujemy wyłącznie aktualne oferty od dealerów godnych zaufania. Co więcej, dysponujemy szeroką ofertą, dzięki czemu możesz zakupić zarówno złote monety bulionowe, jak i sztabki złota. Sprawdź i ciesz się pewną inwestycją!