Złoto od dawien dawna traktowane jest jako najbardziej wartościowy z wszystkich kruszców. To wyznacznik statusu społecznego, a w dzisiejszych czasach również znakomity sposób na lokowanie kapitału. Nazywane często „bezpieczną przystanią dla inwestorów”, jest znakomitą alternatywą dla papierów wartościowych czy innych metod inwestowania. Warto rozwinąć ten temat i dowiedzieć się, dlaczego złoto jest bezpieczne.

Dlaczego złoto jest bezpieczne?

Zarówno sztabki złota, jak i złote monety bulionowe to doskonały sposób na zabezpieczanie swojego majątku. Wynika to z co najmniej kilku czynników, o których warto wiedzieć – być może zachęci Cię to do wyboru tego kruszcu jako sposobu na pewną inwestycję. Dlaczego złoto jest bezpieczne?

Po pierwsze – złoto to tradycja

Pamiętasz zapewne historie o słynnej gorączce złota, która ogarnęła całą Amerykę Północną i rozpoczęła się już w XV wieku. A przecież złoto było pożądane tysiące lat wcześniej. Jego historia jest niezwykle długa i barwna, a jako środek płatniczy oraz sposób na lokowanie majątku służy niemal od zawsze.

Dlatego też jest najbardziej tradycyjnym spośród wszystkich kruszców i z całą pewnością będzie cenne jeszcze przez setki, a nawet tysiące lat. To pierwsza odpowiedź na pytanie „dlaczego złoto jest bezpieczne”.

Po drugie – zachowuje swoją siłę nabywczą

Cena złota bywa różna – raz może niższa, by za chwilę ponownie podskoczyć do góry. Jednak nigdy nie spada poniżej pewnego poziomu, co jest dla inwestorów gwarancją tego, że również za kilka lat będzie drogocennym kruszcem.

Złoto jest więc bezpieczne dlatego, że dzisiaj ma taką samą siłę nabywczą, jak w czasach starożytnych i stanowi dzięki temu bezpieczną przystań dla Twojego kapitału.

Po trzecie – złoto jest łatwe w przechowywaniu

1-kilogramowa sztabka złota, której wartość można porównać do wartości średniej klasy samochodu, jest wielkości paczki papierosów. W praktyce oznacza to, że można bezpiecznie schować ją we własnym domu i mieć pewność tego, że nikt niepowołany jej nie odnajdzie.

Co więcej, możesz skorzystać ze specjalnych skarbców producentów złota lub banków – będzie ono tam w pełni bezpieczne i dostępne dla Ciebie w każdej chwili.

Po czwarte – złoto jest niezależne

Dlaczego złoto jest bezpieczne? Również dlatego, że na jego wartość nie wpływa sytuacja na świecie. Co więcej, o czym powiemy szerzej za chwilę, jego cena rośnie w czasach kryzysu!

Dodatkowo, w przeciwieństwie np. do innych form inwestowania, znajduje się poza jurysdykcją rządów i dlatego może być przez Ciebie dysponowane w dowolny sposób.

Po piąte – złoto jest powszechnie akceptowane i wykorzystywane

Złoto jest mobilne i wartościowe niezależnie od miejsca na świecie, w jakim się znajdziesz. Poza tym popyt na ten kruszec jest bardzo duży – służy bowiem nie tylko do produkcji pięknej biżuterii, ale również jest wykorzystywane w przemyśle (np. do produkcji elektroniki, izolowania statków kosmicznych), a nawet medycynie (jego nanocząsteczki używane są w radio- oraz chemioterapii).

Nigdy więc nie spotkasz się z sytuacją, w której na Twoje złoto nie będzie nabywców.

Po szóste – inwestowanie w złoto jest anonimowe i bezpieczne

Złoto, kupowane u sprawdzonych źródeł, np. na spotprice.pl, jest w pełni anonimowe. Masz pewność, że Twoje dane nie zostaną przekazane osobom trzecim czy instytucjom państwowym, co znacząco wpływa na Twoje poczucie bezpieczeństwa. Możesz zaopatrzyć się więc w jego dowolne ilości bez jakichkolwiek obaw.

Po siódme – jest trwałe

Złoto jest bezpieczne również dlatego, że bardzo trudno je zniszczyć. Niezależnie więc od tego, jak długo je przechowujesz i w jakich warunkach, jego właściwości i stan pozostaną niezmienne. Jest to bardzo istotne dla inwestorów, którzy chcą uniknąć nieprzewidzianych i tragicznych w skutkach sytuacji. Takich, do których może dojść w przypadku innych form inwestowania.

O przykłady nietrudno – nieruchomość może zostać zniszczona przez pożar czy zalanie, bank, w którym przechowujesz swój majątek, może upaść, a emitenci obligacji czy innych produktów finansowych mogą stać się niewypłacalni. A złoto, w które zainwestujesz, zawsze będzie do twojej dyspozycji – niezależnie od tego, czy gromadzisz je w formie sztabek, czy monet.

Po ósme – złoto jest kołem ratunkowym w czasie kryzysu

No i na koniec coś, co ma odniesienie do obecnej sytuacji, z jaką musimy zmagać się wszyscy. Pandemia koronawirusa wywróciła znany nam świat do góry nogami, co ma wpływ również na inwestycje. O ile wiele aktywów straciło na wartości, o tyle ceny złota… znacząco wzrosły. I nie jest to przypadek, ponieważ kruszec ten znany jest z tego, że zyskuje na wartości właśnie w czasie kryzysu. I jest bardzo prawdopodobne, że jego ceny będą wciąż rosły, dlatego zainwestowanie w nie obecnie wydaje się być doskonałym pomysłem.

Gdzie kupować złoto?

Skoro wiesz już, dlaczego złoto jest bezpieczne, możesz dokonać wyboru i wartościowej inwestycji. Pamiętaj tylko, by wybierać takich dostawców, którzy sprzedają certyfikowane sztabki czy złote monety – na naszej stronie internetowej masz pewność tego, że kupujesz prawdziwe złoto, a cała procedura jest w stu procentach bezpieczna. Zapraszamy!