To już kolejny kwartał ze stratami finansowymi generowanymi przez Mennice Skarbową, tym razem strata operacyjna jednego z największych polskich dealerów złota wyniosła 4 miliony złotych. Opublikowany 10 listopada raport wyników w trzecim kwartale 2023 roku z pewnością nie ucieszy posiadaczy akcji spółki notowanej na giełdzie New Connect, ale czy takie wyniki powinny być sygnałem ostrzegawczym dla wszystkich inwestujące w metale szlachetne?

Z pewnością nie był to najlepszy okres pod względem wyników finansowych mennicy, która w ostatnim czasie stała się popularna w związku z podpisaniem kontraktu reklamowego z Szymonem Marciniakiem,. W ostatnim kwartale Mennica uzyskała przychody ze sprzedaży w wysokości 179 milionów złotych, czyli na poziomie zbliżonym do poprzednich kwartałów, jednak w związku ze stale rosnącymi kosztami, wynik okazał się znacznie słabszy.

Mennica Skarbowa wyniki Q3 2023

Jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku spółce udało się osiągnąć zysk operacyjny ponad 3 miliony złotych, jednak później było tylko gorzej. Drugi kwartał przyniósł stratę 2 milionów złotych, a ostatnio zakończony ponad 4 milionów złotych. 

Jako uzasadnienie tak słabych wyników mowa jest o słabnącym popycie na fizyczne złoto, który w Europie spadł o 59% porównując do analogicznego okresu ubiegłego roku.  W tym samym czasie obroty Mennicy Skarbowej spadły o 36%, a zysk 5 milionów złotych zamienił się w stratę 4 milionów.

Jak tłumaczy Zarząd firmy taki spadek zainteresowania złotem jest spowodowany wysokimi stopami procentowymi, które z jednej strony zwiększają atrakcyjność obligacji i lokat bankowych, a z drugiej zwiększają raty kredytów co przekłada się na zmniejszenie wolnych środków inwestorów.

 Wysokie stopy procentowe negatywnie wpływają również bezpośrednio na wyniki finansowe Mennicy, która w samym trzecim kwartale poniosła ponad 800 tys. zł kosztów związanych z obsługą zadłużenia. Ratunkiem na poprawę wyników mają być intensywne działania marketingowe, w tym właśnie kampania reklamowa z udziałem znanego polskiego sędziego.

W raporcie możemy przeczytać, że przewagę konkurencyjną Mennicy Skarbowej stanowi 15 oddziałów w Polsce, w której klienci mogą od ręki nabyć produkty, podkreślony został również fakt że jest to lider polskiego rynku dealerów złota pod względem przychodów i zysków w 2022 roku.

Warto podkreślić że poprzednie lata, a szczególnie rok 2022 były bardzo udane dla Mennicy, kiedy roczne zyski operacyjne przekraczały 30 milionów złotych. Wydawałoby się, że zgromadzony w tym czasie kapitał pozwoli spółce swobodnie funkcjonować mimo generowanych obecnie strat. Dodatkowo w ostatnim roku firma nie wypłacała dywidendy pozostawiając cały zysk w spółce. Należy jednak zwrócić uwagę że nawet jeśli przychody zwiększyłyby się dwukrotnie to i tak przy obecnych poziomach pozostałych kosztów operacyjnych spółka nie wyszłaby na plus. Szczególnie ciekawie wygląda poziom kosztów wynagrodzeń który przez pół roku wzrósł czterokrotnie. Przyjmując stan zatrudnienia na 30.09.2023 (42 osoby) wynika że średni koszt wynagrodzenia w Mennicy w trzecim kwartale wyniósł 30 tys. zł miesięcznie. Nie zakładałbym jednak, że takie warunki mają wszyscy pracownicy, a raczej spodziewałbym się, że jest to forma wynagrodzenia dla Zarządu i wypłaty właścicielom części zysków za poprzednie lata. Nawet jednak jeśli poziom wynagrodzeń byłby na poziomie ubiegłego roku nie uchroniłoby to Mennicy przed stratą.

Słabe wyniki Mennicy Skarbowej z pewnością nie są wyjątkiem w całej branży. Jeśli niski popyt ze strony inwestorów utrzyma się przez dłuższy czas może spowodować to problemy finansowe części firm. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w serwisie spotprice.pl zamieszczane są wyłącznie oferty sprawdzonych dealerów.