Ponad 2 miliony złotych straty zanotował w drugim kwartale bieżącego roku jeden z największych polskich dealerów złota – Mennica Skarbowa. Jest to najgorszy wynik w całej historii notowań spółki na rynku giełdowym to jest od ponad 10 lat. Notowania na giełdzie w dniu ogłoszenia wyników spadły o ponad 8% i są obecnie na poziomie najniższym od czasu paniki covidowej.

Co ciekawe przychody ze sprzedaży w drugim kwartale bieżącego roku były o około 10 mln zł wyższe niż w pierwszych trzech miesiącach roku, ale koszty okazały się aż o 16 milionów zł wyższe. W komentarzu do wyników czytamy że jest to spowodowane głównie “pojawieniem się na rynku złota inwestycyjnego w Polsce licznych firm konkurencyjnych, które chcąc pozyskać szybko udział w rynku zaczęły sprzedawać złoto po zaniżonych cenach, okresowo nawet w cenach dumpingowych.” W pierwszym kwartale Mennica Skarbowa uzyskała ponad 3 mln zł zysku operacyjnego a w ubiegłym roku w drugim kwartale ponad 7 mln zł zysku.

W komentarzu do raportu z wynikami możemy przeczytać, że z jednej strony firma spodziewa się zwiększenia sprzedaży w drugiej połowie roku i w tym celu zwiększa sukcesywnie stan swoich zapasów, finansując je dodatkowymi kredytami. Z drugiej strony czytamy jednak że obserwowany jest “spadek zainteresowania złotem inwestycyjnym i transfer klientów do alternatywnych produktów inwestycyjnych. W ocenie Zarządu Spółki taka sytuacja może potrwać przez dłuższy okres czasu.”

Wydaje się zatem że Zarząd firmy nie jest przekonany do żadnego scenariusza. Gdyby jednak nie nastąpił wzrost sprzedaży spółka zostaje z towarem i kredytami, które bedą pochłaniać coraz więcej kosztów odsetkowych. W takich warunkach nawet osiągniecie sprzedaży na poziomie ubiegłego roku może nie pozwolić spółce wyjść na zero. Należy pamiętać że Mennica Skarbowa ma za sobą kilka udanych lat, co pozwoliło zgromadzić im potrzebny kapitał na wypadek trudniejszych okresów na rynku. Wszystko wskazuje na to że kolejne miesiące nie będą już tak dobre, a w podobnej sytuacji może być wielu innych dealerów na rynku metali szlachetnych.

To z czego nie cieszą się “mennice” jest natomiast dobrą wiadomością dla klientów. Konkurencja na rynku to zarówno większy wybór jak i niższe ceny. Pamiętajcie jednak aby kupować u sprawdzonych dealerów, a znajdziecie ich na spotprice.pl